Dvanáctka ševců zvládla přechod do žákovské kategorie, v samotné soutěži nestačila jen na nejlepší čtveřici

Přechod z přípravkové kategorie mezi mladší žáky zvládla dvanáctka ševců se ctí. Vůbec poprvé tito mladí ševci nastupovali v konkurenci jiných než regionálních celků k pravidelným mistrovským zápasům. V moravské soutěži Sportovních středisek mládeže náleželi ke skupině Jih, v níž se po dlouhodobé části zúčastnili bojů ve skupině o první až osmé místo. Tam obsadili konečné páté místo.

„Konečný výsledek asi odpovídá tomu, jakým způsobem jsme se prezentovali. Proti nejlepším týmům soutěže z Brna, Jihlavy, Olomouce či Slovácka se nám příliš nedařilo, což nás trochu mrzí, na druhou stranu proti papírově slabším protivníkům jsme se střelecky činili a zvládali jsme i zápasy proti tabulkovým sousedům. Rozdíl byl pouze v utkáních s těmi nejlepšími, v nichž jsme poztráceli většinu bodů,“ vypozorovali zlínští trenéři Ivan Staňo a Michal Tuna.

Zároveň ale měli po ruce objektivní příčiny toho, proč favoritům dokázali na hřišti znepříjemnit život, výsledkově však strádali. „Vždy jsme se snažili vytížit všechny nominované hráče. Nehráli jsme to na jedenáct nebo na dvanáct lidí jako týmy z absolutní špičky. Chtěli jsme, aby zápasovou praxi získalo co nejvíc kluků, i když jsme věděli, že nás to může stát lepší výsledky. Na druhou stranu je to vklad do budoucna, protože jenom v jedenácti nebo dvanácti se to hrát dlouhodobě nedá,“ upozorňují zlínští trenéři.

Jinak ale měli pro mladé ševce především slova chvály. Žlutomodří totiž zvládli přechod od zápasů 7+1 na 8+1 stejně jako adaptaci na větší hřiště. Hned v příští sezoně v kategorii U13 si budou zvykat i na větší brány. „Těch změn bylo na kluky poměrně hodně. Navíc k nám přišlo pět nových hráčů z Pasek, kteří zvýšili konkurenci v mužstvu a stali se postupně jeho pilíři, na druhou stranu i oni potřebovali určitý čas k tomu, aby si přivykli na kvalitu soutěže, větší rychlost i náročnost nejen v zápasech, ale také v tréninkovém procesu,“ zdůraznili Ivan Staňo a Michal Tuna.

Vydařený ročník pak na závěr sezony podtrhla dvanáctka ševců druhým místem na turnaji v Hranicích, kde byla nad jejich síly až ve finále vítězná Opava. „Celkově si kluci zaslouží za odvedenou práci velkou pochvalu. Byla na nich vidět snaha pracovat na sobě, zlepšovat se a dostávat věci z tréninkového procesu také do zápasů. I když jsme na ty nejlepší výsledkově nestačili, herně jsme nepropadali. Jen ve finální fázi a koncovce jsme někdy nebyli tolik produktivní jako naši soupeři.  A nejen na tom samozřejmě budeme pracovat,“ slíbili zlínští trenéři.

Tabulka SpSM, sk. Jih o 1. – 8. místo:

1. SIGMA OLOMOUC 14 13 0 1 76:17 39
2. JIHLAVA 14 11 1 2 76:23 34
3. ZBROJOVKA BRNO 14 9 2 3 68:26 29
4. Slovácko 14 9 0 5 63:30 27
5. Zlín 14 5 1 8 46:39 16
6. Kuřim 14 3 1 10 26:79 10
7. Líšeň 14 2 1 11 24:75 7
8. Kroměříž 14 0 2 12 12:102 2