Juniorka ševců se rozešla v generálce s béčkem Slovácka smírně

Juniorka ševců poměřila před pátečním startem MSFL svoje síly s béčkem Slovácka. Oba týmy se nakonec rozešly na Vršavě smírně po výsledku 1:1.

„Spokojenější jsem byl s prvním poločasem, v němž jsme byli o něco hernější a nebezpečnější. Slovácko ale potom začalo také hrozit a remíza je pro oba týmy asi spravedlivá. Na obou stranách bylo sice poměrně dost chyb a ztrát, nicméně hrálo se nahoru dolů a utkání mělo solidní tempo, což se u juniorek předpokládá. Nám tento duel ukázal věci, které bych již v mistrovských zápasech viděl jenom velmi nerad, na druhou stranu byla tam i pozitiva a některé velmi slušné věci,“ bilancoval zlínský trenér Jan Jelínek.

Ten zároveň věří, že jeho tým naváže na vydařené starty, kterými se juniorka žlutomodrých v poslední době po začátku letní či zimní přípravy prezentuje. „Začátky nám v posledních letech opravdu vycházejí, což je dáno tím, že kluci bývají natěšení, hraje se na dobrých terénech a soupeři se většinou rozehrávají až o něco později. Pak nám ale začíná sestava rotovat, zapojují se tam i kluci z širšího kádru A-mužstva nebo talentovaní dorostenci z U19 a bývá složitější udržet týmový výkon i kvalitu. Každopádně chceme pravidelně bodovat a především vychovávat,“ připomněl zlínský kouč hlavní motto juniorky ševců.

Hlavním úskalím bude již tradičně adaptace talentovaných mladíků na mužský fotbal. „Přibývá osobních soubojů, některé zkušenější týmy, které mají jinou typologii fotbalistů, hrají vice takticky, zjednodušují si hru a vzadu si to pak pohlídají. S tím souvisí i proměňování šancí. Zatímco v dorosteneckých kategoriích si jich kluci většinou vypracovali hned několik za zápas, a když nějakou neproměnili, za chvíli se zase ocitli v další, na této úrovni už tolik příležitostí mít nebudou. Proto si jich musíme vážit a být produktivní,“ přeje si Jan Jelínek.

S tím souvisí i aktivní herní pojetí. „Očekávám od kluků běhavý fotbal, v němž se mohou vyskytovat při přechodové fázi chyby a ztráty, to k tomuto věku patří, ale vzadu musíme být důslední, abychom se vyvarovali lacino inkasovaných branek. Máme relativně mladý mančaft, na druhou stranu řada kluků už má s juniorkou zkušenosti z jarní části sezony, což by jim mělo usnadnit adaptaci a přechod do mužské kategorie,“ předpokládá zlínský trenér.

Ten měl na začátku letní přípravy k dispozici 20 hráčů, z nichž postupně vykrystalizovala základní kostra týmu. „Posunuli se k nám kluci vycházející z dorostenecké kategorie, některé fotbalisty jsme si vyzkoušeli po návratu z hostování a i po první redukci kádru jsme mohli pokračovat v dostatečném počtu hráčů. Po této stránce jsem opravdu spokojený, kluci se prali o místo, pochopili, jakým fotbalem se chceme prezentovat a odvedli poctivý kus práce. Teď bude samozřejmě důležité, abychom věci z tréninku dokázali přenést také do zápasů. Hned ten první v Hranicích bude hodně náročný,“ upozorňuje Jan Jelínek.