Mladší žačky Zlína přišly na velkém turnaji v Třebíči smolně o druhé místo

Mladší i starší žačky Zlína se úspěšně rozloučily s právě skončenou sezonou. Jejich poslední akcí byl dvoudenní mezinárodní turnaj Třebíč Open 2023. Jednalo se o velmi odvážný projekt pořadatele SK Fotbalová škola Třebíč, z.s., jelikož turnaje se účastnilo několik věkových kategorií žáků a žaček, přesně řečeno 154 týmů, což bylo také při zahájení turnaje na náměstí v Třebíči zapsáno do České knihy rekordů.

„Hned v pátek před odjezdem se nám stalo, že dvě hráčky se musely ze zdravotních důvodů omluvit a i když se nám povedlo první omluvenou hráčku nahradit, druhá absence byla potvrzena těsně před odjezdem, a tak jsme byli nuceni jet s menším počtem hráček, než nám dovolila pravidla. Nicméně, holky to zřejmě velmi semklo, což se ukázalo po celý průběh turnaje,“ předeslal jeden ze zlínských trenérů David Ščuglík.

„Naše skupina se hrála v obci Vícenice u Náměště nad Oslavou, kde jsme byli ubytováni spolu s pozdějším vítězem, týmem FC Hradec Králové, v místní velmi příjemné škole. Na stravu jsme chodili do přilehlé hospody a fotbalový areál se nacházel asi 200 metrů od ubytování. Musím se zmínit o hřišti, na kterém se hrály zápasy kategorie WU13. Pod patronátem místního správce pana Fraňka, který měl i vedení naší kategorie v kompetenci, byl trávník na špičkové úrovni, řekl bych, že jsem na kvalitnějším trávníku a hřišti ještě nehrál. Pořadatelem jsme byli nalosováni do skupiny C, která byla jednou ze tří. V každé skupině bylo pět celků. Bohužel, těsně před začátkem turnaje se odhlásil tým SK Líšeň, a tak se turnaje zúčastnilo 14 týmů,“ pokračoval zlínský kouč.

„Sobotní ráno a začátek turnaje začal pro náš tým poměrně svižně, když jsme měli za soupeře tým FK Teplice. Měli jsme určitý respekt, protože na první pohled bylo jasné, že náš tým, složený převážné z holek, které hrály celou sezónu ještě za mladší kategorii WU11, bude tímto velmi handicapován. Všechny ostatní týmy totiž co nejvíce využily možnosti startu hráček co nejstarších kategorii WU13. Přesto naše holky začaly velmi odvážně a na začátku utkání s převahou zaslouženě vedly brankou Anastazie Strnadové. I když jsme v průběhu utkání dostali smolnou branku, na úvod remíza 1:1 s fyzicky silnějším týmem byla velmi příjemným vstupem do turnaje,“ pochvaloval si David Ščuglík.

„Holky si začaly ještě víc věřit a v druhém utkání šokovaly ještě víc, když tým FK Dukla Praha porazily po přesvědčivém výkonu 3:0. To už začalo být velmi zajímavé pro další průběh turnaje a s podporou několika rodičů a vypsanými prémiemi v podobě motivace naše holky v následujícím utkání skupiny C porazily i tým SK Roudnice nad Labem a to v poměru 2:0. Holky byly v euforii, hrály velmi pohledný fotbal, který proměnily ve vstřelené branky a v obranné fázi byly velmi zodpovědné, v čele se spolehlivými výkony brankářky Natálie Holé,“ chválil zlínský trenér.

Tento vyhraný zápas posunul zlínská děvčata do nedělní „Zlaté skupiny“ mezi nejlepší týmy turnaje. Otázkou zůstávalo, z jakého místa se do skupiny zlínské holky nominují. V cestě jim v posledním zápase stál tým FK Znojmo, kterému děvčata ve žlutomodrém mohla oplatit překvapivou, ale zaslouženou prohru z posledního kola 1.moravské žákovské ligy mladších žaček. „Soupeř si byl velmi vědom tohoto výsledku a našim holkám to dával před utkáním znát. Nám díky skóre stačilo uhrát remízu, což se nakonec povedlo a v bojovném utkání si děvčata po výsledku 0:0 uhrály šokující postup z prvního místa, a to s jednou obdrženou brankou z celého dne,“ vypíchl David Ščuglík.

„Večer se poté odehrával v uvolněné a pozitivní atmosféře, kdy holky věděly, že skončí nejhůře na šestémmístě, což by byl pro nás před začátkem turnaje  výsledek více než skvělý. V pozdních nočních hodinách proběhlo rozlosování a v naší „Zlaté skupině“ na nás hned v prvním utkání čekala Sparta Praha. Přestože si naše holky svůj plán již splnily, nehodlaly se spokojit s průběžným stavem a chtěly pro chybějící nominované holky a trenéra uhrát pokud možno co nejlepší výsledek, což s ohledem na předváděné výkony nebylo nemožné,“ zdůraznil zlínský kouč.

A to se v utkání opravdu stalo skutečností. „Brankou Anastázie Strnadové naše holky Spartu Praha porazily 1:0 a vůbec to nebylo náhodné vítězství, jednalo se o výborné utkání z obou stran, kdy nás opět podržela obranná fáze s velmi dobře chytající brankářkou. To už se na náš tým obracela pozornost a před utkáním s týmem FC Hradec Králové, který patří mezi fotbalovou špičku ženského fotbalu v této kategorii a turnajem procházel bez komplikací, se našemu týmu dostalo podpory od některých týmů,“ povšiml si David Ščuglík.

„Naše holky proti výbornému technicky připravenému soupeři, který navíc uplatnil i fyzickou převahu, vzdorovaly odvážně a až do 13. minuty z dvacetiminutové hrací doby se těšily na možnost bodování. Bohužel v bouřlivé atmosféře naše brankářka neslyšela při přímém kopu soupeře hvizd rozhodčího a jeho necitlivé posouzení ke hře, kdy naše brankářka nebyla připravena z důvodu stavění si zdi, měla nejlepší střelkyně soupeře jednoduchou pozici ke vstřelení branky. Holky první prohra poměrně zasáhla, přestože hrály proti budoucímu vítězi kategorie a prohra byla velmi smolná a těsná,“ litoval zlínský kouč.

V dalším utkání čekala děvčata ve žlutomodrém další těžká zkouška v podobě silného týmu FK Pardubice. „Holky měly v hlavě prohru z předchozí bitvy a v průběhu utkání prohrávaly už 0:2, přesto se jim ještě povedlo snížit na konečných 1:2, nutno však říci, že v tomto utkání už byla cítit velká únava. Po tomto utkání nám přišla vhod pauza na oběd a trošku psychického uvolnění. Po doplnění energie nás čekal další soupeř, opět FK Znojmo,“ prozradil David Ščuglík.

„Holky bylo nutné namotivovat a vštípit jim, že si přijely zahrát fotbal, že je třeba mít radost ze svých schopností a výkonů, které předvedly a slíbili jsme si společně jako tým s podporou našich fanoušků v podobě rodičů, že zbylé dvě utkání odehrajeme se ctí a děj se vůle boží. Skupina totiž byla ještě poměrně zamotaná a nebyly ztraceny ani stupně vítězů. Holky se neskutečně vzepřely a tým FK Znojmo zásluhou branky Jarmily Štochlové porazily 1:0Bylo to ohromující, protože aktuální výsledky hovořily jasně. Pokud holky porazí v posledním utkání tým Lokomotivy Brno, což nebylo nemožné, jelikož s tímto týmem hrály vyrovnaně na předchozím turnaji, rýsovala se výsledková senzace v podobě druhého místa celkově,“ řekl zlínský trenér.

„Poslední utkání bylo asi nejemotivnější a psychicky nejnáročnější, jaké jsem kdy jako trenér vedl. Holky cítily obrovskou šanci na senzační výsledek, a tak k tomu přistupovaly. Od prvního hvizdu hrály maximálně soustředěně, bojovně a týmově a musím říct, že jsem byl celé utkání neskutečně pyšný a hrdý. A když se náš tým ve čtvrté minutě utkání zásluhou branky Anastázie Strnadové dostal do vedení, soupeř znervózněl a holky cítily obrovskou šanci, která byla velmi blízko vysněnému poháru. Bohužel kvůli technické chybě, která nastala, si naše holky brankou po ukončené hrací době prožily  sportovní tragédii, kvůli které spadly ze zaslouženého druhého místa na konečné čtvrté místo za týmy FC Hradec Králové, Sparta Praha a Lokomotiva Brno,“ vyjmenoval David Ščuglík.

„Emoce byly velké a to nejen u hráček, ale i rodičů. Nutno říci, že pouze sportovně a se ctí, byla cítit křivda a nespravedlnost, ale holky tato zkušenost připraví do života, kdy se budou muset s životními situacemi taktéž srovnat. Je třeba říci, že chybovat je lidské a já jako trenér jsem tuto situaci také tak bral. Nechtěl jsem řešit vzniklý stav věci a vytvářet negativní emoce, když jsem věděl, že chyba byla výsledkem nedorozumění a nebyla úmyslná. Naopak, je třeba pořadatelům poděkovat za odvahu takovou velkou akci pořádat a za pozvání na ni. Samozřejmě je nutné poděkovat i rodičům za podporu ve všech směrech. Naše holky určitě udělaly velký dojem, což mně potvrdilo i několik pochval z řad trenérů jiných týmů a třešničkou na dortu bylo projevení zájmu ze strany Sparty Praha o naši hráčku Anastázii Strnadovou, která dostala pozvánku na kemp, včetně pochvalných uznání dalším hráčkám. Já musím holkám moc poděkovat za reprezentaci našeho klubu, za předváděnou hru a týmový přístup. Je třeba říci, že se začíná projevovat jejich zaujetí pro tento sport, jejich přístup k tréninku a věřím, že se najdou další holky, které přijdou do našich kategorií, a ženský fotbal bude ve Zlíně dál vzkvétat, jelikož má velký potenciál, a vyroste u nás třeba další Klára Cahynová. Myslím, že jsme jako tým neudělali ostudu v žádném směru, ba naopak,“ bilancoval David Ščuglík.

Výsledky týmu v základní skupině C:
FC Zlín WU13 – FK Teplice 1:1
FC Zlín WU13 – FK Dukla Praha 2  3:0
SK Roudnice nad Labem – FC Zlín WU13 0:2
FC Zlín WU13 – SK Znojmo 0:0

Výsledky „Zlaté skupiny“:
FC Zlín WU13 – AC Sparta Praha 1:0
FC Hradec Králové – FC Zlín WU13 1:0
FC Zlín WU13 – FK Pardubice 1:2
SK Znojmo – FC Zlín WU13 0:1
FC Zlín WU13 – Lokomotiva Brno 1:1

Sestava Zlína: Holá Natálie, Jandorová Sára, Kudláčková Klára, Langrová Dominika, Vodehnalová Ema, Píšová Rozálie, Štochlová Jarmila, Strnadová Anastázie, Gyuricseková Ema, Ševečková Barbora, Ševečková Adéla, Beňová Liliana, Holá Magdaléna.