Přípravky FC Zlín – hodnocení podzimní části

Nedílnou součástí mládežnické akademie FC Zlín jsou také přípravkové týmy ševců. Jejich výsledky nejsou v těchto kategoriích vůbec podstatné, na zlepšování individuálních dovedností však pracují trenéři již od útlého věku.

 „Začátkem nového školního roku jsme pořádali tradiční náborové odpoledne pro naše nejmenší ševce kategorie do U7. Krásné počasí a hlavní stadion na Letné, kde jsme nábor pořádali, přilákalo kolem čtyřiceti nadšených dětí. Rozjezd tréninků po prázdninách čekal i všechny další kategorie přípravek, které do konce prosince absolvovaly a ještě absolvují řadu turnajů, zápasů a tréninků,“ prozradil šéftrenér zlínských přípravek Jakub Řihák.

„Kategorie U9, U10 a U11 naskočily do kvalifikačních bojů PLANEO CUPu. Důležitá byla pro nás konfrontace se slovenskými TOP týmy, jakými jsou Trenčín, Slovan Bratislava, Žilina a jiné… Moc si vážíme pozvánky na 46. ročník Memoriálu Evžena Hadamczika pro kategorii U11, kde si kluci zahráli s Dortmundem, Udinese Calcio, Luton Town a dalšími,“ vyjmenoval zlínský kouč.

Pojďme nyní nakouknout do každé kategorie.

U7

V nejmladší kategorie ševců ročníky 2017 a 2018 pracujeme s dvaceti šikovnými kluky. Trénujeme dvakrát týdně a věnujeme se pohybové průpravě a fotbalovým dovednostem. Děti jsou šikovné a učenlivé. Máme za sebou i pár turnajů, kde hrajeme převážně 3+0 na více hřištích a je radost vidět, jak děti fotbal a celkově sportování baví. Od listopadu trénujeme v tělocvičnách, kde se věnujeme jak pohybové všestrannosti formou pohybových her, pohybových parkurů, tak i ovládání a vedení míče.

Trenéři: Jarda Musil, Ríša Horáček a Magda Žalková

U8

Klukům z U8 (2016 ročník) se v podzimní části nevedlo vůbec špatně. Jde na nich vidět, že se za ten půl rok posunuli ve svých fotbalových dovednostech. Hlavně jsme se soustředili na vedení a obcházení hráče. Září až říjen kluci měli hodně nabité, jelikož v týdnu měli vždy dva zápasy a dva tréninky. Často klukům na tréninku dáváme soutěže a hry pro týmovou spolupráci, koordinaci a prostorové myšlení. Od listopadu jsme najeli na tréninky v tělocvičnách, kde se věnujeme atletickým prvkům, koordinaci těla s míčem a malým formám v různých hrách.

Trenéři:  Dája Hájková, David Venenný, Pepa Janečka

U9

V podzimní části jsme si vyzkoušeli několik turnajů, spousty přátelských utkání nebo trianglů i naši první zkušenost s Planeo Cupem. Myslím si, že to bylo velmi pestré. Myšlenka byla taková, aby naši hráči získali zkušenosti, jak hrát turnaje nebo triangly se stejnými týmy jako my. To jediné nás posunou dále. Záleželo nám na všech hráčích, proto jsme se snažili dát prostor všem. Kde vidíme prostor ke zlepšení

– individuální ovládání míče v běhu, reakční rychlost, hra slabší nohou, vnímání prostoru, komunikace mezi hráči během hry, projevování emocí

Trenéři:  Martin Surý, Standa Psota, Vojta Bartošák

U10

V podzimní části jsme pracovali s necelou třicítkou dětí. Pracujeme skupinově a máme témata pro rozvoj hráčů, na které se zaměřujeme. V podzimní části mimo individuálních herních činností jsme zdokonovali přihrávku a zpracování míče, zakončení a orientaci ve finální fázi a dovednosti v soubojích jeden na jednoho. Kluci vnímají tyhle prvky velmi dobře a přenášejí je do zápasů.

Trenéři: Pavel Lobb, Tomáš Sedláček

U11

V podzimní části sezony, jsme vstoupili do kategorie U11. Pro kluky velká změna a přechod na větší hřiště v systému 7+1. V prvních zápasech jsme hlavně proti kvalitním týmům např. Sigma, Zbrojovka apod. měli problémy s větším prostorem, ale v dalších zápasech jsme se zlepšovali. Nejčastěji používáme rozestavění 3-3-1. Po hráčích chceme, aby do zápasu přenášeli návyky z tréninku . Na hráče v poli apelujeme, aby se v každém tréninku i zápasech soustředili na kvalitní práci s míčem, ovládání míče, klid na míči, práci s míčem v rychlosti i pod tlakem. Aby hráči byli odvážní a sebevědomí v situacích jeden na jednoho. Chceme držet míč a ovládat tempo a styl hry. I když mnohdy je to na úkor výsledku. Dále věnujeme pozornost, aby si hráči při hře vyhodnocovali, kdy kličkovat, a kdy jít zase do kombinace nebo narážečky (samostatnost).

Trenéři: Filip Krejčiřík, Honza Zálešák, Pavel Krajča